Návštevníci Terchovej si môžu vyberať z rozsiahlej sieti značkovaných turistických chodníkov, ktoré vedú na hrebene Veľkého Rozsutca (1610 m n. m.), Veľkého Kriváňa (1709 m n. m.) a iné pozoruhodné miesta.

Veľmi zaujímavé sú aj skalnaté masívy Tiesňavy so zbojníckym chodníkom, ktorý smeruje do turisticky atraktívnej Vrátnej doliny. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých útvarov pripomínajúcich zvieratá, preto nesú názvy Ťava a Krokodíl. Útvar Mních zase pripomína ľudskú postavu, nachádza sa tu aj útvar zvaný Jánošíkova posteľ.

Medzi najobľúbenejšie turistické trasy patria Jánošíkové diery, ktoré sú sprístupnené lávkami a rebríkmi. Veľmi zaujímavá je horská i cestná cykloturistika, ktorá je určená nielen pre cyklistov s výbornou kondíciou, ale aj pre rodiny s deťmi.

Okrem toho sa v Terchovej organizuje množstvo kultúrnych a športových podujatí. Spomedzi nich sú najvýznamnejšie Jánošíkove dni - medzinárodný folklórny festival, kde vystupujú známi slovenskí i zahraniční umelci. Pre návštevníkov sú organizované aj Cyrilometodské dni s bohatým programom, hudbou i ľudovým umením. Obec vybudovala veľký amfiteáter Nad Bôrami, v ktorom sa konajú koncerty rôznych známych spevákov a skupín počas Terchovského Budzogáňu či Country festivalu. Festivaly sú sprevádzané ľudovými veselicami aj modernou hudbou.