zima-vratna-rozsutec

Terchová a okolie

V súčasnosti sa Národný park Malá Fatra zaraďuje medzi najpríťažlivejšie a najnavštevovanejšie pohoria na Slovensku. Dokonalým východiskom túr do krivánskej časti Malej Fatry je samotná obec Terchová.

Terchová, sprevádzaná niekoľkými tajomnými legendami, či mýtmi, existuje už viac ako štyristo rokov. Významné poznanie obce Terchová ovplyvnil známy ľudový hrdina Juraj Jánošík, na ktorého česť postavili plechovú sochu Jánošíka. Socha Juraja Jánošíka bola odhalená pri príležitosti 300. výročia od smrti terchovského rodáka.

nahlad

Terchová je krajina s množstvom znamenitých, kultúrnych pamiatok, medzi ktoré patrí predovšetkým rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda. Považuje sa za jednu z najkrajších stavieb na Slovensku a za najväčší chrám zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi v Strednej Európe. Za dominantnú pamiatku, ktorá zachytáva biblické výjavy a aj život v Terchovej za minulé storočia považujeme drevený vyrezávaný betlehem. Medzi ďalšie významné pamätihodnosti patria: pamätná izba Juraja Jánošíka, ktorá sa nachádza v múzeu na obecnom úrade, pamätná tabuľa Juraja Jánošíka, symbolický cintorín venovaný obetiam hôr a mnoho ďalších zaujímavostí.

V symbióze s okolitou prekrásnou scenériou sa tu zachovala bohatá ľudová tradícia, jedinečným spevom a temperamentným tancom.

Stretnúť sa s nimi môžeme na medzinárodnom folklórnom festivale Jánošíkové dni, ktorý je najväčším hudobným festivalom na Slovensku, Cyrilometodské dni, či Terchovský Budzogáň a podobne.